Minden. amit tudni kell a fapanelekről
A falpanelek népszerű dekorációs elemek, melyek nemcsak mutatósak, hanem praktikusak is, és egyszerűen, sajátkezűleg is felhelyezhetők, hogy feldobják az üres vagy megunt falfelületeket.
A kezdetektől napjainkig
A falpaneleket elsőként dizájnerek és belsőépítészek tervei alapján középületekben, például hotelek, múzeumok, éttermek és irodaházak falfelületeinek díszítésére alkalmazták, hiszen elegáns és reprezentatív megjelenést kölcsönöznek a térnek. Idővel szerencsére az otthonokban is egyre gyakrabban használták falak burkolására, mert nemcsak látványos és praktikus kiegészítők, de az áruk is igen kedvező. Az idő előrehaladtával és a különböző technikák fejlődésével egyre nőtt a falpanelek választéka, és ma már rengeteg anyag, minta, felület és forma közül válogathatsz. Legyen szó kültéri vagy beltéri felhasználásról konyha, fürdőszoba, nappali vagy homlokzat burkolásról, biztosan megtalálod az igényeidnek és stílusodnak leginkább megfelelő falpanelt.
A falpanelek nagyszerű megoldást kínálnak különböző középületek, például hotelek, múzeumok, irodák és éttermek dekorálására is.
Milyen falpanelek léteznek?
- Fa
- Kő
- Hungarocell
- MDF
- PVC
- Műanyag
- Polisztirol
- Poliuretán
- Bőr
- Műbőr
- Textilbőr
- Parafa
- Farost
- Műgyanta
- Szivacs
- Kerámia
- Beton
- Gipsz
- Fém
Manapság talán a legkedveltebb a PVC és a polisztirol anyagból készült változatok, mert számtalan pozitív tulajdonsággal bírnak, mindemelett gyakorlatilag bárhova, akár sajátkezűleg is felragaszthatók.
PVC és PS (polisztirol) falpanelek tulajdonságai:
- Vízálló
- Hőálló
- Tűzálló
- Fagyálló
- Hőszigetelő
- Hangszigetelő, hangtompító/elnyelő
- Karc és ütésálló
- Tisztítható
- Rugalmas
- Környezetbarát
- Szinte bármilyen felületre fel lehet ragasztani
Hogyan tudod felhelyezni a falra?
A falpaneleket kifejezetten erre a célra kifejlesztett falpanel ragasztóval tudod rögzíteni a falra. Kétféle falpanel létezik:
- Öntapadós
- Valamint olyan változat, amelynek rögzítéséhez külön falpanel ragasztóra lesz szükséged
Miért jó a falpanel?
Az évek során a gyártási folyamatok, technológiák fejlődésével a falpanelek minősége, funkciója, felhasználási lehetőségei és tulajdonságai is rengeteget fejlődtek. Éppen ezért mára már csak kiváló minőségű falpanelek közül válogathatsz, és a dekoratív funkció mellett a praktikum is fontos szempont egy tökéletes fali panel kiválasztásánál.
1. Bárhova felhelyezheted
A falpanelek között már nem csak beltéri, hanem kültéri változatokkal is találkozhatsz. A kültéri falpanelekre jellemző, hogy azokat plusz festékréteggel, védőbevonattal látják el. Ennek célja nem más, mint a felületvédelem a külső környezeti hatásokkal szemben. Szerencsére már olyan falpaneleket is megtalálsz kínálatunkban, amelyek kül- és beltérre egyaránt felrakhatók. Amennyiben kültéri burkolatként szeretnéd használni, előtte ne felejtsd el azt egy impregnáló, védő réteggel is bevonni.
A beltéri dekor falpanelek széles kínálata terén szinte határ a csillagos ég! Anyagtól és a gyártási technológiáktól függően számtalan pozitív tulajdonsággal rendelkeznek, így bárhova felhelyezheted őket: tv vagy ágy mögé, előszobafalra, konyhába, fürdőszobába, nappaliba, falvédőnek vagy akár mennyezeti burkolatként.
2. Ár
Az utóbbi években ismét nagyon kedvelt lett a márvány, a kő és a faburkolat. Azoknak, akik ilyen panelekkel szeretnék otthonukat díszíteni, bizony mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk. Nem csak maguk a falpanelek, hanem sokszor a beszerzés, a szállítás és a felhelyezés is költséges, nem beszélve arról, hogy sok esetben akár heteket, hónapokat kell várni, hogy azok megérkezzenek. Ami pedig azok felhelyezését illeti, mindenképp érdemes a feladatot egy szakemberekre bízni. Ezzel szemben a PVC és PS polisztirol falpanelek ára sokkal kedvezőbb és a felragasztásuk sem igényel különösebb szakértelmet. Ezért, ha olcsóbb, de látványos és minőségi burkolatot keresel, akkor a PVC vagy polisztirol falpanel lesz a tökéletes alternatíva számodra.
3. Kevésbé érzékenyek
A márvány, a kő és falpanelekkel szemben a PVC és PS polisztirol dekor panelek strapabíróbbak. Anyaguknak köszönhetően rugalmasak, így nem kell attól félned, hogy megrepednek, esetleg eltörnek szállítás vagy felragasztás közben. A felületük kevésbé sérülékeny, nem karcolódnak, és évek múlva sem fakulnak ki a naptól. Víz- és hőállóak, ezért nem vetemednek, valamint a kártevők sem tudják kikezdeni.
4. Akár magad is felragaszthatod
A csempék és padlólapok felragasztásához – ha csak nem ez a szakmád, vagy nem vagy jártas benne – mindenképpen szakembert kell hívnod. A legtöbb falpanelt azonban te magad is fel tudod ragasztani, hiszen nem igényel szaktudást, különböző szerszámokat és nem kell a falat speciálisan előkészíteni. Léteznek már öntapadós falpanelek is, amiknek csak le kell húzni egy fóliát a hátlapjukról és már mehetnek is fel a falra!
5. Bármilyen felületre felhelyezhetők
A polisztirol és PVC falpanelek szinte bármilyen felületre, különösebb előkészítés nélkül felhelyezhetőek. További pozitív tulajdonsága, hogy akár meglévő burkolatra is felragaszthatod, ezért nem szükséges leverned a már meglévő csempét sem.
6. Könnyebb a súlyuk
A PVC és polisztirol súlya méretétől függően változhat, viszont lényegesen könnyebbek, mint a méretükben megegyező márványból, fából vagy kőből készült társaik. Éppen ezért a felhelyezésük is egyszerűbb, így egyes darabokat akár saját magad is segítség nélkül felragaszthatsz.
7. Méret
A fali panelek mérete szemben a csempékkel vagy más burkolatokkal szemben nagyobbak, így egy panellel nagyobb felületet tudsz egyszerre lefedni. Nem beszélve arról, hogy ennek köszönhetően időben is jobban jössz ki. A nagy méretnek hála a minta is egységesebb, összefüggőbb, éppen ezért a szemnek is kellemesebb lesz a látvány.
Mikre kell figyelnem a falpanel kiválasztásánál?
A falpanel kiválasztásánál elsőként azt kell eldöntened, hogy hova szeretnéd feltenni és tisztában kell lenned azzal, milyen hatások is fogják érni azt. A falpanelek különböző tulajdonságokkal bírnak: anyagtól, mérettől, vastagságtól, flexibilitástól, valamint a felhelyezés módjától, és hogy le vannak-e kezelve valamivel, ezek mind meghatározzák azok felhasználási helyét.
Attól függően, hogy hova szeretnéd és milyen hatások fogják érni, legyen:
- Vízálló (figyelj a vízzárásra is, és használj a toldásoknál, sarkoknál valamilyen záró profilt és szilikonos tömítő anyagot)
- Hőálló
- Tűzálló
- Fagyálló
- Hőszigetelő
- Hangszigetelő, hangtompító/elnyelő
- Karc és ütésálló
- Festhető
- Tisztítható
- Rugalmasság
- Milyen az a felület amire felszeretnéd majd ragasztani
Mindegy, hogy kültérre vagy beltérre keresel burkolatot, a falpanelek tökéletes alternatívák lehetnek számodra. Hiszen nem csak mutatósak, hanem más burkolatokkal szemben gyorsabb, egyszerűbb megoldás, felhelyezésük kevesebb kosszal és törmelékkel jár, és nem utolsó sorban az ára is jóval kedvezőbb.